Održavanje je ulaganje, a ne trošak.

 

ZA PROJEKTANTE I KONZULTANTE

 

Poštovani projektanti i konzultanti,

 

ovim tekstom Vam želim dodatno objasniti značenje, svrhu i potrebu za uvođenjem knjiga održavanja u život i rad svakog sustava tehničke i protupožarne zaštite i na koji se način u pozitivnom smislu njihova implementacija i uporaba reflektira na vaš rad i na značenje koje imate kao projektant odnosno konzultant navedenih sustava.

 

Nažalost, održavanju tehničkih sustava se pridaje najmanja pažnja. I to je nepobitna istina. Razlog tomu vidim u činjenici da je svaki vlasnik (korisnik) sustava razumljivo fokusiran i koncentriran na svoju osnovnu djelatnost kojom se bavi i nema osjećaj niti je dovoljno educiran da shvati kako je funkcionalnost sustava tehničke ili protupožarne zaštite kojeg posjeduje direktno povezana i uvjetovana kvalitetom samog održavanja. Imam dojam da korisnici nakon ugradnje i puštanja sustava u rad trenutno zaborave na postojanje samog sustava i na sve aktivnosti koje treba svakodnevno provoditi u provjeri njegova stanja računajući da je s njegovim instaliranjem priča završena i da se oko toga više ne treba baviti i trošiti vrijeme. Na temelju mog petogodišnjeg iskustva kao inspektora u Inspektoratu MUP-a, slobodan sam napisati da korisnici i njihove odgovorne osobe u dobroj mjeri, ili uopće, ne poznaju zakonsku regulativu koja se odnosi na ovu djelatnost, pa samim tim i na zakonsku obvezu održavanja spomenutih sustava koje posjeduju.

 

Također sam mišljenja da društva i obrti koji instaliraju ove sustave nedovoljno razmišljaju o samom održavanju i da u toj radnji trenutno ne vide svoju veću financijsku korist (što je netočno!) tako da i oni tom poslu posvećuju nimalo ili jako malu pažnju te, i zbog toga, korisniku sustava ne davaju nikakve ozbiljnije ili detaljnije informacije po tom pitanju.

 

Složit ćete se da će svaki ugrađeni sustav vrlo brzo izgubiti svoju funkcionalnost, ispravnost i pouzdanost, bez obzira na njegovu vrijednost i kvalitetu, ako se ostavi bez kvalitetnog održavanja i svakodnevne provjere od vlasnika (korisnika) ili njegove odgovorne osobe u smislu je li postoje određene greške ili promjene u njegovu radu. Rezultat toga, uslijed nastanka određenog neželjenog događaja, može imati za posljedicu ozljeđivanje i gubitak ljudskih života uz nastanak velike materijalne štete.

 

Moram napisati i slijedeće, da se ne sjećam kad sam prilikom svog inspekcijskog nadzora naišao na sustav tehničke zaštite ili sustav za otkrivanje i dojavu požara (posebno ako je bio malo složeniji i veći), a da je u cjelosti bio tehnički ispravan, funkcionalan i da ga je pratila dokumentacija koja je zakonom propisana.

 

Projektanti imaju značajnu ulogu po pitanju održavanja sustava kojega su i projektirali. Na koji način? Pri izradi troškovnika važno je da se u njemu navedu i stavke koje se odnose na održavanje sustava i na svu potrebnu dokumentaciju koja mora biti predana i koju korisnik mora posjedovati. Nebrojeno puta sam gledao troškovnike u kojima nisu bile navedene stavke koje se odnose na dokumentaciju koju korisnik mora posjedovati nakon tehničkog prijama i puštanja sustava u rad.

 

Evo primjera:

 

Redni broj:      Opis:                                                                                                                                                    Jedinica mjere       Cijena       Količina       Ukupna cijena

1.                         IZDAVANJE DOKUMENTACIJE (potvrde, zapisnici, uvjerenja, jamstveni list, ...)       komplet                                        1

                            i ATESTA kojima se potvrđuje propisana kvaliteta ugrađene opreme komplet

 

2.                         IZDAVANJE KORISNIČKIH UPUTA za rukovanje sustavom                                               kom.                                               2

 

3                          KNJIGA ODRŽAVANJA sustava                                                                                                    kom.                                               1

 

4.                         UNOS PODATAKA u knjigu održavanja i OBUKA KORISNIKA za njeno daljnje                                   paušalno

                            ispunjavanje i korištenje

 

Na ovaj način tj. s ovim dodatkom napravljen troškovnik neće se moći više dogoditi da društvo ili obrt koji su instalirali sustav ne predaju (ili zaborave predati) korisniku navedenu zakonom propisanu dokumentaciju kao i ispunjenu knjigu održavanja u koju će investitor dalje nastaviti unositi sve podatke i događaje koji se odnose na rad samog sustava. Daljnjim praćenjem svih aktivnosti u njegovu radu i upisivanjem istih u knjigu održavanja od strane odgovorne osobe korisnika sustava uvodi se red ne samo po pitanju poštivanja zakonskih odredaba nego i po pitanju podizanja kvalitete, profesionalizma i izvrsnosti svakog sudionika u provedbi tehničke i protupožarne zaštite čime se, u konačnici, direktno utječe na status i važnost koju moraju imati projektanti.

 

Korištenjem ovih knjiga održavanja znatno se povećava i sama odgovornost projektanata u projektiranju navedenih sustava što automatski dovodi do njihove bolje pozicije na tržištu i mogućnosti da svoj rad kvalitetnije i bolje vrednuju.

 

Korist za vas projektante vidim i u činjenici da svi događaji koji su evidentirani i upisani u knjige mogu vam poslužiti za naknadnu analizu i (pr)ocjenu je li izbor komponenti (uređaja) sustava u projektnoj dokumentaciji bio ispravan. Također su informacije i podaci iz knjiga važni prilikom izrade nove dokumentacije za isti sustav ili nadopune već postojeće uslijed proširenja ili nadogradnje predmetnog sustava.

 

Zadaća konzultanata je da svojim znanjem i iskustvom pronalaze optimalna rješenja zaštite i sigurnosti tvrtki i pojedinaca koji su naručitelji njihovih usluga. No, njihova zadaća ne prestaje u odabiru primjerenog sustava tehničke ili protupožarne zaštite, nego i adekvatnom informacijom investitoru odnosno budućem korisniku sustava o važnosti održavanja tih sustava i svim mogućim problemima koji mogu nastati u njihovom radu, kao i posljedicama ako se održavanje kvalitetno ne provodi. Zato se i konzultanti moraju upoznati s ovim knjigama održavanja, moraju osjetiti njihovu vrijednost i važnost kako bi znali opravdati i objasniti svrhu uvođenja ovih knjiga u život i rad svakog sustava tehničke ili protupožarne zaštite.

 

 

 

ZA LICENCIRANA DRUŠTVA I OBRTE KOJI UGRAĐUJU, ISPITIVAJU I ODRŽAVAJU NAVEDENE SUSTAVE

 

Poštovane kolege,

 

svi znamo da su glavne osobine sustava tehničke zaštite i svih sustava u protupožarnoj zaštiti pouzdanost i pravovremenost. No, da bi sustavi tehničke ili protupožarne zaštite bili pouzdani kao prvo potrebno je da se ugrade prema pravilima struke. Naravno, preduvjet tome je da ih ugrađuju djelatnici koji su posebno obrazovani i osposobljeni te ovlašteni za taj posao. Ispravno projektiranje, ugradnja i redovito održavanje sustava od strane obrazovanog, obučenog i ovlaštenog tehničkog kadra jamči funkcionalnost sustava tehničke odnosno protupožarne zaštite.

 

Ovim tekstom želim Vam dodatno objasniti značenje, svrhu i potrebu za uvođenjem ovih knjiga održavanja u život i rad svakog sustava tehničke i protupožarne zaštite i na koji se način njihova implementacija i uporaba u pozitivnom smislu reflektira na vaš rad.

 

Mišljenja sam da se održavanju tehničkih sustava pridaje najmanja pažnja, od strane korisnika svakako, ali i od strane ovlaštenih društava i obrta koji obavljaju tu uslugu. Razumljivo je da je korisnik fokusiran i koncentriran na svoju osnovnu djelatnost kojom se bavi i da nema osjećaj niti je u većini slučajeva dovoljno educiran da može znati kako je funkcionalnost sustava tehničke ili protupožarne zaštite kojeg posjeduje direktno povezana i uvjetovana kvalitetom njegova održavanja. Imam dojam da korisnici nakon ugradnje i puštanja sustava u rad trenutno zaborave na postojanje samog sustava i na sve aktivnosti koje treba svakodnevno provoditi u provjeri njegova stanja računajući da je s njegovim instaliranjem priča završena i da o tome više ne treba trošiti vrijeme. Korisnici, također, u dobroj mjeri, ili uopće, ne poznaju zakonsku regulativu koja se odnosi na ovu djelatnost, pa samim tim i na zakonsku obvezu održavanja spomenutih sustava koje posjeduju. Zato je obveza svih licenciranih društava i obrta koji instaliraju ove sustave da korisnicima objasne važnost koju održavanje ima po pitanju ispravnosti rada tehničkih sustava i da im ponude kvalitetne uvjete za obavljanje te radnje. Nažalost, i instalateri u većini slučajeva nedovoljno razmišljaju o samom održavanju, a jedan od razloga može biti i taj što u tome, barem za sada, ne vide neku veću financijsku korist (što mislim da je netočno!) pa korisniku sustava ne davaju ozbiljnije ili detaljnije informacije po tom pitanju.

 

Moram napisati da sam u većini slučajeva prilikom svog inspekcijskog nadzora nailazio na sustave tehničke zaštite ili sustave za otkrivanje i dojavu požara, posebno ako su bili malo veći i složeniji, da nisu u cjelosti tehnički ispravni, da im je funkcionalnost zbog određenih grešaka u sustavu bila manje ili više umanjena i da nisu bili popraćeni svom dokumentacijom koja je zakonom propisana. Najžalosnija činjenica je ta što bi indikacija i stanje greške na centralnom uređaju ostajala tako dugo dok ne dođe vrijeme za slijedeće održavanje. Takvo stanje sigurnosnih sustava je u potpunosti neprihvatljivo i to je bio jedan od glavnih razloga i motiva za pisanjem ovih knjiga održavanja.

 

Sve radnje koje se odnose na provedbu tehničke ili protupožarne zaštite, od ugovaranja, projektiranja, instaliranja, ispitivanja, puštanja u rad, održavanja i servisiranja, do popravaka ili zamjene njihovih komponenti moraju se evidentirati i negdje zabilježiti. Ove knjige održavanja su tako osmišljene da se svaka takva radnja i aktivnost koja je napravljena i koja se odnosi na određeni sustav tehničke zaštite odnosno sustav u protupožarnoj zaštiti može upisati u za to predviđenu tablicu ili određeni prostor u knjizi. Svojim sadržajem uvode potpuni red u sve aktivnosti i radnje prilikom korištenja tehničkih sustava čime, praktički, ne postoji mogućnost da se neka radnja koja treba da se obavi uopće ne obavi ili ne obavi na kvalitetan način. Time je postignuta visoka kvaliteta rada sustava, sve su aktivnosti zabilježene u knjigama čime svi sudionici u provedbi tehničkog i protupožarnog štićenja ljudi i imovine preuzimaju odgovornost i odgovaraju za svoje postupke i radnje za koje su zaduženi.

 

Uz knjige održavanja preporučamo i pripadajući registrator u kojeg je predviđeno odlaganje cjelokupne dokumentacije koju korisnik sustava tehničke odnosno protupožarne zaštite prema važećim propisima mora posjedovati kao i dokumentacija koja se pojavljuje tijekom korištenja i rada samog sustava. Na ovaj način se svi podaci i dokumenti koji se odnose na spomenute sustave nalaze na jednom mjestu, uredno složeni, te su u svakom trenutku dostupni svima koji su svojim aktivnostima i radnjama povezani s navedenim sustavima.

 

Implementacijom ovih knjiga održavanja u potpunosti je onemogućeno pružanje usluge ugradnje te kasnije održavanja sustava od strane neovlaštenih tvrtki čima se sprječava nelojalna konkurencija, nestručnost i smanjenje kvalitete obavljenih radova kao i ugrađenih uređaja što je interes ne samo licenciranih društava i obrta nego i svih budućih korisnika sustava tehničke i protupožarne zaštite.

 

 

 

ZA VLASNIKE (KORISNIKE) NAVEDENIH SUSTAVA

 

Poštovani,

 

ako ste u svoj objekt instalirali određene sustave tehničke zaštite (npr. protpuprovalu, video nadzor) ili sustave u protupožarnoj zaštiti (npr. sustav za otkrivanje i dojavu požara) tada ste ih dužni prema pozitivnim zakonima RH održavati u ispravnom stanju i osigurati njihov pregled i ispitivanje od strane ovlaštene tvrtke i to za sustave tehničke zaštite najmanje jednom godišnje odnosno za sustave za otkrivanje i dojavu požara najmanje dva puta godišnje. Naravno, funkcionalan i ispravan rad sustava nije samo u službi zadovoljenja zakonskih obveza već da svojom implementacijom imaju snažan preventivni učinak na potencijalne napadače i da sprječavaju nastanak neželjenih događaja (požara, provale, prepada i svih ostalih kriminalnih oblika ugrožavanja života i tjelesnog integriteta ljudi i imovine) te svode neželjene posljedice na najmanju moguću mjeru. Kako bi ugrađeni sustavi mogli kroz cijelo vrijeme rada kvalitetno ispunjavati svoju funkciju od presudne je važnosti uspostaviti režim redovitog periodičnog održavanja te svakodnevnog vizualnog pregleda od strane korisnika je li postoje određene greške ili promjene u njegovu radu.

 

Uvođenjem ovih knjiga održavanja u život i rad svakog pojedinog sustava tehničke i protupožarne zaštite u najvećoj mogućoj mjeri se smanjuje vjerojatnost da ti sustavi neće ispravno reagirati na određeni signal pobude (alarma) i da neće uredno izvršiti svoju zadaću i funkciju zbog koje su instalirani. Naime, ove knjige svojim sadržajem uvode potpuni red u sve aktivnosti i radnje prilikom korištenja tehničkih sustava čime, praktički, ne postoji mogućnost da se neka radnja koja treba da se obavi uopće ne obavi ili ne obavi na kvalitetan način. Time je postignuta visoka kvaliteta rada sustava, sve su aktivnosti zabilježene u knjigama čime svi sudionici u provedbi tehničkog i protupožarnog štićenja ljudi i imovine preuzimaju odgovornost i odgovaraju za svoje postupke i radnje za koje su zaduženi.

 

Važno je istaknuti da pravovremenim ažuriranjem podataka i upisivanjem svih novonastalih promjena unutar sustava u ove knjige održavanja te promptnim obavješćivanjem tvrtki koje su ugovorno odgovorne za njihov ispravan rad korisnik sustava prestaje biti odgovoran (prekršajno ili kazneno) za moguće tehničke nedostatke (npr. nemogućnost dojave o požarnoj opasnosti, provali, pljački) koji mogu nastati zbog djelomične ili potpune nefunkcionalnosti ili neispravnosti sustava što može imati za posljedicu ozljeđivanje i gubitak ljudskih života kao i nastanak velike materijalne štete.

 

Takđer, ako se odlučite svoj objekt prijaviti u sustav osiguranja treba istaknuti da u posljednje vrijeme i osiguravajuća društva mijenjaju svoju politiku dodjeljivanja popusta na police osiguranja. Više nije mjerilo je li objekt ima ugrađen sustav tehničke odnosno protupožarne zaštite ili nema već uvode sustavan pristup vrednovanja i ocjenjivanja instaliranih sustava zaštite što u konačnici dovodi do većeg ili manjeg iznosa bonusa ili čak malusa na policu osiguranja. Vrijednost ovih knjiga je u tome što one sadrže sve podatke o tome tko je sustav projektirao, koja je oprema ugrađena, tko je sustav ugradio i tko ga održava, je li sustav povezan s centralnim dojavni sustavom i je li organizirana intervencija pri prihvatu signala alarma. Uz knjige održavanja preporučamo i pripadajući registrator u kojeg je predviđeno odlaganje cjelokupne dokumentacije koju korisnik sustava tehničke odnosno protupožarne zaštite prema važećim propisima mora posjedovati kao i dokumentacija koja se pojavljuje tijekom korištenja i rada samog sustava. Na ovaj način se svi podaci i dokumenti koji se odnose na spomenute sustave nalaze na jednom mjestu, uredno složeni, te su u svakom trenutku dostupni svima koji su svojim aktivnostima i radnjama povezani s navedenim sustavima.

 

 

 

ZA SUBJEKTE U TURISTIČKOJ DJELATNOSTI

 

Poštovani,

 

razvoj turističke industrije sve je više povezan uz razne oblike zaštite čime zaštita postaje strateškom investicijom svakog turističkog objekta. Stoga je razina sigurnosti turističkih objekata u posljednje vrijeme, osim obveznih sustava koji pripadaju protupožarnoj zaštiti, unaprijeđena diskretnom primjenom sustava tehničke zaštite. U posljednje vrijeme i osiguravajuća društva mijenjaju svoju politiku dodjeljivanja popusta na police osiguranja. Naime, za osiguravatelje više nije samo mjerilo je li u objektu instaliran sustav zaštite ili nije već počinju uvoditi sustavan pristup vrednovanja i ocjenjivanja instaliranih sustava tehničke zaštite što u konačnici dovodi do manjeg ili većeg iznosa bonusa na policu osiguranja.

 

No, najsuvremenije metode štićenja pomoću tehničkih sustava zaštite imaju ograničenu uporabnu vrijednost ukoliko se ne provodi ozbiljno, sistematično održavanje. Svaki će ugrađeni sustav tehničke i protupožarne zaštite vrlo brzo izgubiti svoju funkcionalnost, ispravnost i pouzdanost, bez obzira na njegovu vrijednost i kvalitetu, ako se ostavi ne samo bez kvalitetnog održavanja, nego i bez svakodnevne provjere od strane vlasnika ili njegove odgovorne osobe u smislu je li postoje određene greške ili promjene u njegovu radu. Rezultat toga, uslijed nastanka određenog neželjenog događaja (pljačka, provala, požar), može imati za posljedicu ozljeđivanje i gubitak ljudskih života uz nastanak velike materijalne štete. Nažalost, u svom petogodišnjem radu u inspektoratu Mup-a prilikom inspekcijskih nadzora hotela i drugih turističkih objekata ne sjećam se da sam naišao na sustav tehničke zaštite ili na sustav za dojavu požara da je tehnički u potpunosti bio ispravan i da je bio u cjelosti popraćen zakonom propisanom dokumentacijom.

 

Razumljivo je da su korisnici ovih sustava, a posebno se to osjeća i vidljivo je u turističkoj djelatnosti, primarno fokusirani i koncentrirani na svoju osnovnu djelatnost i da zbog svojih prioriteta i obveza u svakodnevnom poslu nesvjesno zanemaruju činjenicu da je funkcionalnost bilo kojeg sustava tehničke ili protupožarne zaštite kojeg posjeduju u svom objektu direktno povezana i uvjetovana kvalitetom njegovog održavanja i svakodnevne provjere.

 

Uvođenjem ovih knjiga održavanja u život i rad svakog pojedinog sustava tehničke i protupožarne zaštite u najvećoj mogućoj mjeri se smanjuje vjerojatnost da ti sustavi neće ispravno reagirati na određeni signal pobude (alarma) i da neće uredno izvršiti svoju zadaću i funkciju zbog koje su instalirani. Naime, ove knjige svojim sadržajem uvode potpuni red u sve aktivnosti i radnje prilikom korištenja tehničkih sustava čime, praktički, ne postoji mogućnost da se neka radnja koja treba da se obavi uopće ne obavi ili ne obavi na kvalitetan način. Time je postignuta visoka kvaliteta rada sustava, sve su aktivnosti zabilježene u knjigama čime svi sudionici u provedbi tehničkog i protupožarnog štićenja ljudi i imovine preuzimaju odgovornost i odgovaraju za svoje postupke i radnje za koje su zaduženi.

 

Dakle, odgovorne osobe su dužne u knjigama održavanja unositi sve podatke, promjene i događanja koja se odnose na rad i korištenje predmetnih sustava i za to osobno i odgovaraju. No, važno je istaknuti da pravovremenim ažuriranjem podataka i upisivanjem svih novonastalih promjena unutar sustava u ove knjige održavanja te promptnim obavješćivanjem tvrtki koje su ugovorno odgovorne za njihov ispravan rad odgovorna osoba prestaje biti odgovorna (prekršajno ili kazneno) za moguće tehničke nedostatke (npr. nemogućnost dojave o požarnoj opasnosti, provali, pljački) koji mogu nastati zbog djelomične ili potpune nefunkcionalnosti odnosno neispravnosti sustava.

 

Uz knjige održavanja preporučamo i pripadajući registrator u kojeg je predviđeno odlaganje cjelokupne dokumentacije koju korisnik sustava tehničke odnosno protupožarne zaštite prema važećim propisima mora posjedovati kao i dokumentacija koja se pojavljuje tijekom korištenja i rada samog sustava. Na ovaj način se svi podaci i dokumenti koji se odnose na spomenute sustave nalaze na jednom mjestu, uredno složeni, te su u svakom trenutku dostupni svima koji su svojim aktivnostima i radnjama povezani s navedenim sustavima.

 

 

 

ZA NOVČARSKE INSTITUCIJE

 

Poštovani bankari,

 

razvoj bankarskog sustava sve se više povezuje uz razne oblike zaštite te ne čudi činjenica da bankari drže da je zaštita postala strateška investicija svake banke. Osim informatičke sigurnosti i tjelesne zaštite neizostavni element zaštite čini i tehnička zaštita. Instalirani sustavi tehničke zaštite imaju snažan preventivni učinak na potencijalne napadače, ali istodobno utječu i na sigurnost vlastitih zaposlenika i na povjerenje klijenata banke. U posljednje vrijeme i osiguravajuća društva mijenjaju svoju politiku dodjeljivanja popusta na police osiguranja. Više nije mjerilo je li objekt ima sustav zaštite ili nema već uvode sustavan pristup vrednovanja i ocjenjivanja instaliranih sustava tehničke zaštite što u konačnici dovodi do manjeg ili većeg iznosa bonusa ili čak malusa na policu osiguranja.

 

No, najsuvremenije metode štićenja pomoću tehničkih sustava zaštite imaju ograničenu uporabnu vrijednost ukoliko se ne provodi ozbiljno, sistematično održavanje. Svaki će ugrađeni sustav tehničke i protupožarne zaštite vrlo brzo izgubiti svoju funkcionalnost, ispravnost i pouzdanost, bez obzira na njegovu vrijednost i kvalitetu, ako se ostavi ne samo bez kvalitetnog održavanja, nego i bez svakodnevne provjere od strane vlasnika (korisnika) ili njegove odgovorne osobe u smislu da li postoje određene greške ili promjene u njegovu radu. Rezultat toga, uslijed nastanka određenog neželjenog događaja (pljačka, provala, požar), može imati za posljedicu ozljeđivanje i gubitak ljudskih života uz nastanak velike materijalne štete.

 

Uvođenjem ovih knjiga održavanja u život i rad svakog pojedinog sustava tehničke i protupožarne zaštite u najvećoj mogućoj mjeri se smanjuje vjerojatnost da ti sustavi neće ispravno reagirati na određeni signal pobude (alarma) i time uredno izvršiti svoju zadaću i funkciju zbog koje su instalirani. Naime, ove knjige svojim sadržajem uvode potpuni red u sve aktivnosti i radnje prilikom korištenja tehničkih sustava čime, praktički, ne postoji mogućnost da se neka radnja koja treba da se obavi uopće ne obavi ili ne obavi na kvalitetan način. Time je postignuta visoka kvaliteta rada sustava, sve su aktivnosti zabilježene u knjigama čime svi sudionici u provedbi tehničkog i protupožarnog štićenja ljudi i imovine preuzimaju odgovornost i odgovaraju za svoje postupke i radnje za koje su zaduženi.

 

Dakle, korisnici odnosno njihove odgovorne osobe su dužne u knjigama održavanja unositi sve podatke i događanja koja se odnose na rad i korištenje predmetnih sustava i za to osobno i odgovaraju. No, važno je istaknuti da pravovremenim ažuriranjem podataka i upisivanjem svih novonastalih promjena unutar sustava u ove knjige održavanja te promptnim obavješćivanjem tvrtki koje su ugovorno odgovorne za njihov ispravan rad odgovorna osoba prestaje biti odgovorna (prekršajno ili kazneno) za moguće tehničke nedostatke (npr. nemogućnost dojave o požarnoj opasnosti, provali, pljački) koji mogu nastati zbog djelomične ili potpune nefunkcionalnosti ili neispravnosti sustava.

 

Uz knjige održavanja preporučamo i pripadajući registrator u kojeg je predviđeno odlaganje cjelokupne dokumentacije koju korisnik sustava tehničke odnosno protupožarne zaštite prema važećim propisima mora posjedovati kao i dokumentacija koja se pojavljuje tijekom korištenja i rada samog sustava. Na ovaj način se svi podaci i dokumenti koji se odnose na spomenute sustave nalaze na jednom mjestu, uredno složeni, te su u svakom trenutku dostupni svima koji su svojim aktivnostima i radnjama povezani s navedenim sustavima.

 

 

 

ZA OSIGURAVAJUĆA DRUŠTVA

 

Poštovani predstavnici osiguravajućih društava,

 

ovim tekstom dodatno ću objasniti značenje i korist koju imaju ove knjige održavanja s obzirom na uvođenje u sustav osiguranja objekata u kojima su instalirani sustavi tehničke zaštite (protuprovala, protuprepad, video nadzor, kontrola pristupa) i sustavi koji su u funkciji protupožarne zaštite (sustav za otkrivanje i dojavu požara, sustav za otkrivanje i dojavu prisutnosti zapaljivih plinova i para, hidrantska mreža, sustavi za gašenje požara - npr. sprinkler sustavi, sustavi za odvođenje dima i/ili topline i sustavi nadtlaka, uređaji i instalacije za sprječavanje širenja požara, uređaji za početno gašenje požara, ...) te problematike određivanja bonusa i popusta na police osiguranja.

 

U lancu: korisnik → zaštita → osiguranje, svugdje u svijetu osiguravajuća društva imaju glavnu ulogu pri procjenjivanju kvalitete zaštite koju korisnik upotrebljava. Osiguravatelji su posebno zainteresirani za praćenje efikasnosti postavljenih zaštitnih sustava jer na taj način smanjuju rizike svog poslovanja. Svojom politikom bonusa i malusa reguliraju razinu zaštite objekata koje primaju u svoj sustav osiguranja. Viša razina zaštite podrazumijeva veći iznos bonusa, niža razina zaštite pak podrazumijeva skuplju policu osiguranja. Za različite tipove objekata, ovisno o njihovoj namjeni, lokaciji, ugroženosti, provedenim mjerama zaštite i statističkim pokazateljima nastalih na temelju višegodišnjih iskustava i sistemskog praćenja ugroženosti pojedinih tipova objekata, razrađeni su cjenici koji stimuliraju svaku od provedenih mjera zaštite. Osim navedenog, prati se i koji su se od primijenjenih sustava zaštite pokazali efikasnima, kako se ponašala oprema pojedinih proizvođača te naposljetku i kvaliteta rada pojedinih projektanata i instalatera sustava zaštite.

 

U Hrvatskoj je situacija bitno drugačija. Osiguravatelji u većini slučajeva, zbog svoje nedovoljne educiranosti o svim mogućnostima i najnovijim metodama štićenja koje bi njihovi predstavnici trebali prepoznati na terenu, dodjeljuju bonuse na ugrađene sustave zaštite, ali samo na razini ima li objekt sustav zaštite ili nema. Sustavan pristup vrednovanja i ocjenjivanja instaliranih sustava zaštite i primijenjenih mjera tjelesne zaštite ne postoji tj. ostali pokazatelji bitni za procjenu kvalitete sustava zaštite u načelu nisu vrednovani cjenikom osiguravajučeg društva.

 

U ovim knjigama održavanja su po prvi put na temeljit i jedinstven način, tabelarno i s kratkim uputama za unos podataka obuhvaćene sve aktivnosti i radnje koje se odnose na projektiranje, ugradnju, programiranje, uporabu, održavanje i ispitivanje svih sustava zaštite. U njima se nalaze podaci o samom korisniku sustava, djelatnicima korisnika koji upravljaju sustavima zaštite, projektantu i projektnoj dokumentaciji, društvu / obrtu koje je obavilo ugradnju, programiranje i puštanje sustava zaštite u rad, vrsti i kvaliteti ugrađene opreme, društvu / obrtu koje obavlja održavanje, društvu koje obavlja periodična ispitivanja sustava, društvu koje daje usluge centralnog dojavnog sustava kao i svi drugi podaci i informacije koje se odnose na ispitivanje i održavanje sustava i koje su nastale i evidentirane tijekom rada sustava. Nadalje, uz knjige održavanja preporučamo i pripadajući registrator u kojeg je predviđeno odlaganje cjelokupne dokumentacije koju korisnik sustava zaštite prema važećim propisima mora posjedovati kao i dokumentacija koja se pojavljuje tijekom korištenja i rada samog sustava. Na ovaj način se svi podaci i dokumenti koji se odnose na sustave zaštite nalaze na jednom mjestu, uredno složeni, te su u svakom trenutku dostupni predstavnicima osiguravatelja za analizu sigurnosti objekta kojeg uvode u svoj sustav osiguranja.

 

Primjer! Svaki bi predstavnik osiguravatelja na terenu, npr. za objekte novčarskih institucija, morao provjeriti slijedeće:

 

  • posjeduje li stranka svu poslovnu dokumentaciju iz koje je vidljiva razina zaštite te način na koji je zaštita objekta osmišljena i realizirana (opći akt, procedure, imenovanje odgovorne osobe, ovlaštenja prema osobama koja upravljaju sustavima tehničke zaštite, njihove izjave, ...)?
  • posjeduje li stranka svu tehničku dokumentaciju koja mora pratiti sustave zaštite sukladno propisima RH, a kojima se dokazuje njihova ispravnost i funkcionalnost? Za provjeru ove dokumentacije nije potrebno posebno tehničko znanje agenata koji sklapaju police osiguranja, a (ne)postojanje dokumentacije može biti dobar indikator kvalitete samih sustava tehničke zaštite.
  • je li ovlaštena tvrtka projektirala sustave zaštite?
  • je li ovlaštena zaštitarska tvrtka (ili obrt) ugradila sustave zaštite i to na temelju sklopljenog ugovora?
  • je li ovlaštena zaštitarska tvrtka (ili obrt) održava sustave zaštite i to na temelju sklopljenog ugovora?

 

Korisno je ustanoviti obuhvaća li ugovor o održavanju sustava tehničke zaštite i uslugu centralnog tehničkog nadzora kojim se omogućava pravovremen interventni servis na samom sustavu tehničke zaštite:

 

  • postoji li Potvrda da je sustav tehničke zaštite izveden sukladno odredbama Pravilnika i Zapisnik o obavljenom tehničkom prijamu uređaja i sustava tehničke zaštite kojim su i izvođač i korisnik suglasni da je sustav u trenutku njegove primopredaje bio ispravan i funkcionalan?
  • je li izvedeni sustav usklađen s projektnom dokumentacijom?
  • postoji li Jamstveni list sustava kojim se potvrđuje do kada su kvarovi sustava obveza izvođača?
  • je li izvođač proveo obuku osoba koje će rukovati sustavom, jesu li korisniku uručene upute i jesu li one komplementarne s ugrađenim elementima?
  • je li korisnik preuzeo certifikate i potvrde koje dokazuju kvalitetu ugrađene opreme i da ona može biti korištena na hrvatskom tržištu?
  • je li korisnik sklopio sklopio ugovor s nekom od zaštitarskih tvrtki o korištenju usluge centralnog dojavnog sustava odnosno je li osigurao prijam signala protuprovalnog, protuprepadnog ili vatrodojavnog alarma kod zaštitarske tvrtke ovlaštene za intervenciju u takvim situacijama?
  • je li provedeno prvo ispitivanje i je li se provode periodična ispitivanja ispravnosti sustava za dojavu požara, postoje li Zapisnici i Uvjerenja o ispravnosti sustava koje može izdati samo posebno ovlaštena pravna osoba prema Zakonu o zaštiti od požara.
  • obavljaju li djelatnici ovlaštene zaštitarske tvrtke poslove čuvanja objekta na temelju sklopljenog ugovora?
  • obavlja li ovlaštena zaštitarska tvrtka poslove prijenosa i prijevoza novca i vrijednosti na temelju sklopljenog ugovora ili korisnik ovaj posao obavlja sam što znači da mora posjedovati posebno odobrenje MUP-a za obavljanje poslova prijenosa i prijevoza novca?

 

Odgovori i podaci na sva prethodno postavljena pitanja nalaze se u ovim knjigama održavanja, posebno informacije o ugrađenim tehničkim sustavima zaštite, čime je omogućeno da osiguravatelj može u cjelosti procijeniti kvalitetu provedenih mjera zaštite nekog objekta što u konačnici direktno dovodi do smanjenja rizika svoga poslovanja pri određivanju iznosa bonusa na premiju police osiguranja.

 

 

 

ZA DJELATNIKE MUP-a REPUBLIKE HRVATSKE

 

Poštovane kolege,

 

ovim tekstom želim dodatno objasniti značenje i korist koju imaju ove knjige održavanja, posebno inspektorima za zaštitarske i detektivske poslove te inspektorima za protupožarnu zaštitu koji obavljaju nadzore nad provedbom donesenih Zakona i ostalih propisa donesenih na temelju njih, a koji se odnose na djelatnost privatne i protupožarne zaštite. Kako sam i sam pet godina bio inspektor za zaštitarske i detektivske poslove, od 2001. do 2006. godine, te u tom razdoblju obavio na stotine nadzora objekata u kojima su instalirani sustavi tehničke zaštite, i to večinom u objektima novčarskih institucija i objektima od posebnog značaja za RH, također, nebrojeno puta bio prisutan i pri inspekcijskom nadzoru inspektora za protupožarnu zaštitu u prethodno navedenim objektima kao i u većim ugostiteljskim objektima - hotelima, u potpunosti sam upoznat s problemima i poteškoćama koje inspektori imaju pri vršenju inspekcijskog pregleda.

 

Naravno, razina i vrsta problema koje susreće inspektor za zaštitarske poslove i inspektor za protupožarnu zaštitu nije ista, u prvom redu jer zakonska regulativa nije jednako kvalitetno, sadržajno i promišljeno napravljena tako da je, prema mom iskustvu i promišljanju, protupožarna zaštita neusporedivo bolje zakonski osmišljena i obrađena nego privatna zaštita. Zbog te činjenice mišljenja sam da su problemi u inspekcijskom nadzoru objekata u kojima su ugrađeni sustavi tehničke zaštite (protuprovala, protuprepad, video nadzor, kontrola pristupa) nešto veći i složeniji od problema u inspekcijskom nadzoru objekata u kojima su ugrađeni sustavi za protupožarnu zaštitu (sustav za otkrivanje i dojavu požara, sustav za otkrivanje i dojavu prisutnosti zapaljivih plinova i para, hidrantska mreža, sustavi za gašenje požara - npr. sprinkler sustavi, sustavi za odvođenje dima i/ili topline i sustavi nadtlaka, uređaji i instalacije za sprječavanje širenja požara, uređaji za početno gašenje požara, ...). No, bez obzira na te propisima uvjetovane i stvorene razlike i sve druge specifičnosti koje nosi određena djelatnost, svi ti sustavi imaju istu ili sličnu proceduru po pitanju ugradnje, ispitivanja, puštanja u rad te kasnije potrebu za održavanjem. Također, svi ti sustavi moraju biti popračeni primjerenom dokumentacijom za svaki korak i aktivnost u njihovoj implementaciji i daljnjem korištenju. Sve te radnje od: ugovaranja, projektiranja, instaliranja, ispitivanja, puštanja u rad, održavanja, servisiranja, popravaka ili zamjene njihovih komponenti moraju se evidentirati i negdje zabilježiti. Ove knjige održavanja su tako osmišljene da se svaka takva radnja i aktivnost koja je napravljena i koja se odnosi na određeni sustav tehničke zaštite odnosno sustav u protupožarnoj zaštiti može upisati u za to predviđenu tabelu ili određeni prostor u knjizi.

 

U narednom primjeru navest ću što sve podrazumijeva pregled jedne novčarske institucije kako bi se uvidjela sva složenost i obimnost koju inspekcijski nadzor ima te kolika je važnost i vrijednost ovih knjiga održavanja koje, ako se korisnik pravilno i uredno služi njima, dovodi do toga da sam inspekcijski nadzor postaje jednostavna, rutinska radnja. Dakle, postupak inspekcijskog nadzora novčarske institucije npr. I kategorije pretpostavlja slijedeće radnje:

 

  • pregled poslovne i tehničke dokumentacije koji sadrži provjeru postojanja:
    • oblika i kategorizacije novčarske institucije pregledom rješenja o upisu u trgovački registar,
    • Općeg akta novčarske institucije,
    • slijedeće projektne dokumentacija: Snimke postojećeg stanja i analiza problema s ocjenom, Prosudbe ugroženosti, Sigurnosnog elaborata, Projekta sustava tehničke zaštite,
    • Ugovora o ugradnji sustava tehničke zaštite,
    • Potvrde o sukladnosti sustava tehničke zaštite s Pravilnikom o uvjetima i načinu provedbe tehničke zaštite,
    • Jamstvenog lista sustava,
    • Zapisnika o obavljenom tehničkom prijamu sustava tehničke zaštite,
    • Uputa za korištenje sustava tehničke zaštite,
    • Ovlaštenja i Izjave osoba koje upravljaju sustavima tehničke zaštite,
    • Ugovor o priključenju sustava tehničke zaštite na CDS zaštitarskog društva,
    • Ugovora o održavanju sustava tehničke zaštite,
    • Knjige održavanja sustava tehničke zaštite.

 

  • pregled ugrađenih sustava tehničke zaštite u štićenom objektu koji pretpostavlja:
    • vizualni pregled sustava i provjera da li su svi ugrađeni uređaji ugrađeni prema projektnoj dokumentaciji,
    • provjeru funkcionalnosti ugrađene opreme na licu mjesta , npr. pritiskom na panik tipku i tražiti potvrdu od CDS-a o primitku signala alarma,
    • pregled trezorskih objekata,
    • pregled ugrađenog sustava neprekidnog nadzora komunikacijske veze bankomata s dojavnim centrom i ugrađenog alarma otvorenih vrata trezorskog dijela bankomata.

 

  • pregled nad obavljanjem poslova osiguranja i pratnje novca i vrijednosti koji sadrži:
    • utvrđivanje načina obavljanja osiguranja i pratnje novca i vrijednosti,
    • utvrđivanje zakonitosti poslovanja, bilo da se radi o Ugovoru sa zaštitarskom tvrtkom ili odobrenju za početak rada unutarnje čuvarske službe,
    • utvrđivanje sukladnosti opreme kojima se obavljaju navedeni poslovi.

 

Inspekcijski nadzor ove novčarske institucije može trajati danima ako dokumentacija i svi potrebni podaci i informacije nisu dostupni na jednom mjestu. Nažalost, moje iskustvo govori da je to čest slučaj. Kako uz knjige održavanja preporučamo i pripadajući registrator u kojeg je predviđeno odlaganje cjelokupne dokumentacije, koju u ovom primjeru novčarska institucija prema važećim propisima mora posjedovati, svi se podaci i dokumenti nalaze uredno složeni na jednom mjestu i mogu poslužiti u svakom trenutku djelatnicima MUP-a da trenutno dobiju sve relevantne informacije o postojanju ili nepostojanju zakonom predviđene poslovne i tehničke dokumentacije, o funkcionalnosti ili nefunkcionalnosti ugrađenih sustava tehničke zaštite te usporedbi njihove izvedbe u odnosu na projektnu dokumentaciju, čime sam nadzor i sastavljanje Zapisnika o provedbi inspekcijskog nadzora postaje efikasno, učinkovito, temeljito i brzo.

 

Naravno, sličan primjer se može navesti i za postupak inspekcijskog nadzora nekog objekta po pitanju provođenja mjera protupožarne zaštite, no analiza i zaključci bi bili istovjetni.

 

 

IMPRESUM

VEDA LIBAR d.o.o.

Gornji kono 56C, 20000 Dubrovnik, Hrvatska

Osnivanje društva: 2014. g., Trgovački sud u Dubrovniku

OIB: 54673988599MB,

MB: 04203631

Temeljni kapital 20.000,00 kuna uplaćen u cijelosti

IBAN računa: HR38 23400091110652843

SWIFT CODE: PBZGHR2X

 

© 2015 VEDA LIBAR. Sva prava pridržana